• info@ilkesaglik.com.tr
  • 0216 314 25 15

Serum Takma Hizmeti

Hastalık, ameliyat ya da kaza nedeniyle acil olarak gereksinilen sıvılar damardan takılan serumlar aracılığıyla doğrudan kan dolaşıma verilmesidir.

İnsan organizması hücre adı verilen milyonlarca birimden oluşmaktadır. Her hücrenin içinde, genel olarak su ve elektrolit adı verilen minerallerden oluşan hücre içi sıvısı bulunmaktadır. Hücrelerin dışında da yine su ve bazı elektrolitlerden oluşan ekstrasellüler sıvı (hücre dışı sıvısı) adı verilen bir sıvı bulunmaktadır. Ekstrasellüler sıvı, hücrelerin arasında yer alan ara sıvı ve damarlardaki kanın sıvı kısmını oluşturan plazma olmak üzere ikiye ayrılır. Bir kişinin sağlıklı olabilmesi için bu sıvıları oluşturan su ve elektrolitlerin belirli bir denge içinde bulunması şarttır. Sıvı-elektrolit kayıplarında, tedaviyi hızlandırıcı olarak ya da GİS (gastro-intestinal sistem) veya ağız yoluyla ilaç veya besin alınamayan durumlarda serum verilir. Serumların biyoyararlanımları %100 veya %100 e yakındır.​​

Evde Serum Takma

Evde serum takma işlemi intravenöz (damar içi) ilaç veya sıvı tedavisine ihtiyaç duyan hastaların, evinin rahatlığında bu tedavi biçimini almasını sağlar. Evde serum takma tedavisinde amaç, hastaların hastaneye gitmelerine gerek kalmadan, bakım ve tedavilerini eksiksiz bir şekilde ev ortamında almalarını sağlamaktadır. Evde serum takma, hastaların hastane süreçlerini kısaltmakla birlikte hasta yakınlarına da zamandan tasarruf sağlar.

Evde Serum Hizmeti Kapsamında Sunulabilecek Bazı Tedaviler Şunlardır;

Ağız yoluyla beslenmeyen hastalarda enteral ve parenteral beslenme tedavilerinde,

Hastalıklara bağlı elektrolit dengesi bozukluklarında, metabolik dengenin tekrar sağlanması gerektiğinde,

Enfeksiyon durumlarında uygulanan antibiyotik tedavilerinde,

Ameliyat sonrası ağrı yönetimi durumlarında,

Kemoterapi tedavilerinde,

Kardiyak terapi durumlarında evde serum hizmeti uygulaması gerçekleştirilebilir.


Whatsapp Destek

İlke Sağlık

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?